İçeriğe geçAramaya geç

HEAD & SHOULDERS ÜRETİM FAALİYETLERİNİN ÇEVRE ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİ AZALTIYOR

Üretim sürecimizin etkisini nasıl azalttığımızı öğrenin ve şimdiye kadar kaydettiğimiz ilerlemeye göz atın. Head & Shoulders olarak atık miktarını ve su tüketimini azaltmak için neler yaptığımızı keşfedin

Rüzgar gülü figürü resmedilmiş

Üretim sürecimizin çevreyi etkileyen unsurlarını gidermek ve aşağıdakileri azaltmak için çok çalışıyoruz:

  • enerji tüketimi – ışıkların açılmasından makinelerin çalışmasına kadar her şey enerji kullanır

  • su kullanımı – soğutma ve üretim aşamalarında kullanılmasının yanı sıra şampuanın temek içeriklerinden biridir

  • CO2 emisyonları – ham maddelerin taşınmasından ürünün üretilmesine kadar her şey emisyon oluşturabilir

  • üretim atıkları – tüm üretim süreçleri atık üretir. Atık miktarını azaltmak ve geri dönüşüm yoluyla atıkların olumlu bir amaç için kullanılmasını sağlamak istiyoruz.

ŞİMDİYE KADAR BAŞARDIKLARIMIZ

Head & Shoulders’ın 2010-2015 yılları arasında neler başardığına bakalım:

  • Enerji tüketiminde %7 azalma

  • Su tüketiminde %11 azalma - P&G olarak su tüketimimizi azaltmak için çok çalışıyoruz. Bu konuda epeyce ilerleme de kaydettik; şu anda su kullanımımızı %58 azalttık ve 2020’ye kadar %20 daha azaltmayı planlıyoruz. 

  • Üretim atıklarında %85 azalma - dünya çapındaki fabrikalarda her ay milyonlarca Head & Shoulders şişesi üretiliyor. Karbon emisyonlarını, su ve enerji tüketimini ve atık miktarını azaltarak üretim atıklarının etkisini gidermeye odaklanıyoruz. Çöp sahalarına gönderilen atık miktarını azaltmak için daha fazla ambalajımızı geri dönüştürebilir malzemeden üretmeye çalışıyoruz. Satılan her bir Head & Shoulders şişesini geri dönüştürürsek, her yıl geri dönüştürdüğümüz plastik miktarının 5 Afrika filinden daha ağır, yani 24.500 tondan fazla olacağını biliyor muydunuz? 

  • CO2 emisyonlarının %11 azaltılması

ATIKLARI FAYDALI ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Hedefimiz çöp sahalarına atık göndermemektir. Bunun için üretim sürecinde üretilen atıkları geri dönüştürmenin ve yeniden kullanmanın yeni ve yenilikçi yollarını bulmamız gerekiyor. Bugün üretim tesislerimizden yedisi çöp sahalarına sıfır üretim atığı gönderme prensibiyle faaliyet gösteriyor.
Atıkları çöp sahalarına göndermek yerine faydalı amaçlarla kullanıyoruz. Atık şişeleri başka amaçlara uygun hale getirerek mobilya ve saksı gibi eşyalara dönüştürüyoruz. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIYORUZ

Karbon emisyonlarımızı azaltma planımızın bir diğer önemli parçası da yenilenebilir enerjiye odaklanmaktır. Ve bu konuda oldukça ilerleme kaydediyoruz:

  • Taicang, Çin – üretim tesisimizde H&S ürünlerinin üretimi için rüzgardan elde edilen %100 yenilenebilir enerji kullanılıyor

  • Xiqing, Çin – tesiste kullanılan enerjinin %15’inden fazlası artık tesis içi jeotermal enerji ile sağlanıyor

Head & Shoulders’ın nasıl üretildiğine göz atın

Head & Shoulders’ta sürdürülebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinin

Sahillerden toplanan atık plastiklerden üretilen yeni şişemizle dünyadaki ilk geri dönüştürebilir şampuan şişesini nasıl ürettiğimizi okuyun.