İçeriğe geçAramaya geç

ŞAMPUAN ŞİŞELERİNİN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMESİ VE İLERİ DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

Head & Shoulders şişenizi son damlasına kadar sıktınız ve şişeyi ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Geri dönüşüm bir seçenek olmakla birlikte, eski şampuan şişenizi biraz yaratıcılık ve hayal gücü ile bir vazo, kalemlik ve hatta su püskürtücüye dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? Head & Shoulders plastik şişe geri dönüştürme ve ileri dönüştürme ile ilgili “nasıl yapılır” bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

BANYO ÜRÜNLERİNİ GERİ DÖNÜŞTÜRME

Geri dönüştürme alanında yeni de olsanız veya mutfak ürünlerini geri dönüştürme konusunda uzman da olsanız, banyo ürünler söz konusu olduğunda işler biraz çetrefilli hale gelebilir.

Aerosollerden tuvalet kağıdı rulosuna ve her bir kulak pamuğu çubuğuna kadar. Çöpe mi atmalı yoksa geri mi dönüştürmeli?

Şimdilerde gıda ambalajlarının ve mutfak ürünlerinin geri dönüştürülmesi evlerde daha yaygın olsa da, kullanım ömrü sona eren banyo ürünleriyle ne yapılacağını biliyor musunuz?

Şampuan şişeleriyle ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bu adım adım rehber her bir unsuru doğru yere koymanızı sağlayacak ve böylece arkadaşlarınıza ambalaj ayrıştırmayı bir sanat haline getirdiğinizi söyleyebilirsiniz.

3 KOLAY ADIMDA ŞAMPUAN ŞİŞELERİNİ GERİ DÖNÜŞTÜRME

Head & Shoulders şişeleri geri dönüştürülmesi kolay olduğu için bilinçli olarak seçilmiş bir malzeme olan HDPE’den üretilir. Head & Shoulders şişelerimizin tamamı (kapaklar ve pompalar hariç) geri dönüştürülebilir olsa da, bu boş şişeyi geri dönüşüm kutusuna atmak kadar basit değildir.

Şampuan şişelerinin geri dönüştürülebilmesi için izlemeniz gereken birkaç adım vardır...

  1. Önce: HDPE şişenin geri dönüştürülebilir olduğundan emin olun. Bu yüzden, tüm beyaz şişeleri ayırarak başlayın çünkü bunlar geri dönüştürülebilir özelliktedir (beyaz süt şişelerini düşünün). Mavi şişelerimizi kapaklarımızı ve pompalarımızı 2030 yılına kadar veya daha önce geri dönüştürülebilir hale getirmek için çalışıyoruz.

  2. Ardından, beyaz HDPE şişedeki giydirme etiketi çıkarın çünkü bu malzeme geri dönüştürülebilir değildir.

  3. Son olarak, şişenin içinde şampuan kalmaması için şişeyi iyice durulayın.

BANYODA GERİ DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ EN İYİ İPUÇLARI

Artık Head & Shoulders şampuan şişelerini nasıl geri dönüştüreceğinizi bildiğinize göre, işte ambalaj miktarını azaltmanıza ve geri dönüşüm çabalarınızı artırmanıza yardımcı olacak birkaç küçük ipucu.

Neyin nereye gittiğini bilin. İngiltere’deki herkesin bir diş macunu kutusunu geri dönüştürmesi halinde, 2000 evde bir buzdolabını bir yıl boyunca çalıştırmak için gerekli enerji tasarrufu sağlanacağını biliyor muydunuz! Diş macunu kutularının ve tuvalet rulolarının dümdüz edilmesinden banyo temizleyicilerinin durulanmasına ve aerosol kutularındaki plastik kapakların geri dönüştürülmesine kadar. Neyin nereye gittiğini bilmeniz çevre üzerinde daha da büyük bir olumlu etki yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Banyo ürünleri için özel bir geri dönüşüm alanı oluşturun. Ana geri dönüşüm konteynerine götürmek için yeterli sayıda olana kadar boş kutuları görünür bir yerde biriktirmek istemezsiniz, bu yüzden bunları banyonun yakınında bir yere yerleştireceğiniz küçük bir sepette veya çöp kutusunda biriktirebilirsiniz.

Daha büyük şişeler satın alın. Sürekli kullandığınız bir ürünün daha uzun süre gitmesi ve toplamda daha az ambalaj kullanmak için piyasadaki en büyük şişeyi satın alarak plastik tüketiminizi azaltmak iyi bir fikirdir.

Şişe kapaklarını saklayın. Plastik şişe kapaklarının geri dönüştürülmesi henüz yaygın bir uygulama değil, bu yüzden bunları biriktirin ve başka bir amaçla kullanmayacaksanız çocukların sanat projelerinde kullanmasına izin verebilir veya kapakların işe yarayabileceği bölgenizdeki bir okula veya çocuk hastanesine bağışlamak için saklayabilirsiniz.

İleri dönüştürme. Geri dönüştüremeyeceğiniz veya geri dönüştürmek istemediğiniz bir ambalaj varsa yaratıcı olun ve yeni bir şey tasarlayın! İlham verecek fikirler arıyorsanız, ileri dönüşüm tüyolarıyla dolu bir rehber hazırladık.

Belirli bir ürünü nerede geri dönüştürebileceğinizi öğrenmek, evdeki geri dönüşüm kutunuza neler koyabileceğinizle ilgili daha fazla bilgi almak veya size en yakın geri dönüşüm merkezlerini öğrenmek istiyorsanız, bunları ve daha fazlasını Recycle Now’da bulabilirsiniz.

NASIL İLERİ DÖNÜŞÜM YAPILIR?

İleri dönüşüm, YouTube ve Instagram kullanıcılarının aksi halde çöp atığı haline gelecek eski bir pipetten plastik bir şişeye kadar her şeyin yeniden kullanımıyla ilgili videolar hazırlamasıyla birlikte son birkaç yıldır herkesin dilinde olan bir kavramdır.

Çöpe gidecek gündelik bir eşyanın faydalı ve güzel bir şeye dönüştüğünü görmek büyüleyicidir ve eğer isterseniz sizi de denemeye teşvik edebilir.

Tüm Head & Shoulders HDPE şampuan şişelerimiz geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiştir (mavi kapak ve pompa hariç), bu yüzden dilerseniz geri dönüştürebilirsiniz ancak plastik şişelerin nasıl ileri dönüştürülebileceğini merak ediyor ve ilham verecek fikirler arıyorsanız çok sayıda fikir sunuyoruz.

İLERİ DÖNÜŞÜM NEDİR?

İleri dönüşüm, bir şeyi faydalı veya daha iyi hale getirmek için yeniden kullanmak veya başka bir amaca uygun hale getirmektir. Bu yüzden, örneğin, eski bir şampuan şişesini tek renk sprey boya ile boyayıp ortadan ikiye kesebilir ve kenarlarını keçeyle kaplayarak ideal bir makyaj fırçası kutusu elde edebilirsiniz. Püf noktası, halihazırda ne olduğunu değil biraz emek ve hayal gücüyle ne olabileceğini görmektir.

Kullanılmış Head & Shoulders şişelerinizi ileri dönüştürmek için bazı ilham verici fikirler ve moda girmenize yardımcı olacak bir video listesi hazırladık...

Pratik ipucu: Yaratıcı kısma geçmeden önce etiketi çıkarın ve kalıntıları temizlemek için şişeyi durulayın.

Dikey bahçe. Duvarda tele asılı duran bitkiler için mükemmel kabı oluşturmak isterseniz, tek yapmanız gereken şampuan şişenizi temizleyerek istediğiniz renkte sprey boyayla boyamak, üstten üçgen şeklinde bir boşluk açmak ve daha sonra bu boşluğu toprak ve tohumlarla doldurarak bitkilerin üstten büyümesini izlemektir.

Su püskürtücü. Kavurucu bir günde çocuk havuzunuz yok ama serinlemek için can mı atıyorsunuz? Sorun değil; şişenizi alın ve üzerinde delikler açın. Daha sonra bir hortum alıp şişenin ağzından içeri yerleştirin ve bir maskeleme bandıyla bantlayın. Hortumu açtığınızda içinden koşarak geçebileceğiniz su püskürtme sisteminiz hazır.

Makyaj ürünleri kutusu. Makyaj ürünlerinizi düzene koyun ve hepsini Head & Shoulders şampuan şişelerinizde saklayın. Fırça, parlatıcı ve maskaralarınız için bir veya bir dizi kutu yapmak isterseniz şampuan şişenizi ortadan ikiye keserek başlayın. Daha sonra, şişeyi dilediğiniz renkte boya veya sprey boya ile boyayın (birden fazla kutu yapıyorsanız aradığınız ürünü kolayca bulmak için renk kodlaması yapın) ve ardından japon yapıştırıcısı ile ağız kısımlarını kumaşla kaplayın. Birden fazla kutu yapıyorsanız, belli bir üründen oluşan kümeler oluşturmak için bunları gruplandırarak birbirine yapıştırabilirsiniz.

Tükenmez veya kurşun kalem kutusu. Aynı şekilde, çekmeceleriniz tükenmez ve kurşun kalemlerle dolup taşıyorsa, bunlarını ileri dönüştürülmüş şampuan kalemliklere koyarak düzenleyebilirsiniz. Yerden tasarruf etmek için, bunları boş bir fotoğraf çerçevesinin ortasına veya doğrudan asmak istediğiniz yüzeye yapıştırarak duvara monte edebilirsiniz.

Vazo. Birkaç çiçek koyabileceğiniz sade bir vazo veya daha fazlasını yapabilirsiniz; tüm olay süslemekte. Şekli temelde aynı olacak: Head & Shoulders şampuan şişesini ikiye kesin. Kenarlarını nazik bir şekilde sıcak ütünün etrafında gezdirerek hafifçe yumuşamasını sağlayın. Ardından tek yapmanız gereken nasıl süslemek istediğinize karar vermek. Şişenin etrafına fular bağlayabilir veya üzerine parlak pullar ve kurdeleler yapıştırabilirsiniz. Abartılı bir şeyler yapabilir veya sadece düz bir renge boyayabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Telefon şarj istasyonu. Telefonunuzun şarj kablolarına kaç kere takılıp düştünüz veya şarj olurken telefonunuzu yere koymak zorunda kaldınız? Artık bunu yapmanız gerekmiyor. Kesmeden önce şişenizin etrafına bir şekil çizin; böylece şişenin arkasında şarj olan telefonunuzu dayayabileceğiniz daha uzun bir kısım olacaktır. Ardından süsleyin. Bu ideal çözüm sayesinde artık telefonunuza veya takılıp düşerek kendinize zarar vermeden telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

İlham aldınız mı? Eski şişeleri faydalı hazinelere dönüştürmenize yardımcı olacak birkaç videoya göz atın....

GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN İLHAM VERECEK VİDEO LİSTESİ


43 Plastik şişe geri dönüştürme fikri

2 kolay DIY (kendin yap) şampuan şişesi yeniden kullanma fikri

Boş şampuan şişesinden nasıl güzel bir çiçek vazosu yapılır?

Şampuan şişeleri için kendin yap fikirleri

37 kolay düzenleme tüyosu ve kendin yap fikri