İçeriğe geçAramaya geç

Yağlı ve Ağırlaşmış Saç

Yağlı saçların nedenleri ve ‘yağlı’ saç görünümü ile nasıl çabuk ve kolay biçimde baş edeceğinizi hakkında uzman ipucu ve tavsiyelerimizden yardım alın.

Yağlı saç nedir?
İnsanlar yağlı veya ağırlaşmış saçlardan bahsettiklerinde, on’lar genellikle saç üzerinde görünen, sebum adı verilen doğal yağlarınmiktarından söz etmektedir.

Bu herkesin başına gelebilir, fakat bazı insanların diğerlerinden daha fazla sebum üretmesi, saçlarının daha ‘yağlı’ görünmesine yol açar.

Sebum, sebasöz bezleriniz tarafından üretilir ve ana rolü, saç ve saç derisini nemlendirmek ve sağlığını korumaktır.

Sebasöz bezlerin en çok bulunduğu bölgeler, yüz, göğüs ve saç derisidir – hatta bunlar, saç derinizin her santi-metrekaresinde 200 ila 500 arasında bir miktarda bulunur.

Bilim adamları bu doğal yağların cildinizi korumaya yardımcı olduğuna ve aynı zamanda insanoğlunun atalarına da birbirlerini kokularından tanımak üzereyardımcı olduğuna inanmaktadır.

Vücudunuz bu yağı sürekli olarak üretir ve genellikle potansiyel olarak yağlı saç ve kafa derisi sorularına yol açarak, ağırlaşmış yağlar toz ve kiri hapsederek saçınızın donuk görünmesine neden olur.

Yağlı saçla başa çıkma
Her zaman sebum ürettiğinizden, yağlı saçlar için herhangi bir ‘tedavi’ ’yoktur. Fakat bir  derinlemesine temizlik şampuanı  kullanarak sorunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu da saçınızı haftada en az 3 defa yıkamak anlamına gelir - saçınızı sık sık yıkamak yoluyla, biriken yağlarıgiderebilirsiniz.

Yazın veya yüksek nem oranlı dönemlerde, sıcak ve terin saç derisi yağını yayabilmesi ve yağlı saç sorununu kötüleştirmesinedeniyle saçınızı daha sık yıkamak isteyebilirsiniz.