İçeriğe geçAramaya geç

Yağlı ve Ağırlaşmış Saç

Yağlı saçların nedenleri ve ‘yağlı’ saç görünümü ile nasıl çabuk ve kolay biçimde baş edeceğinizi hakkında uzman ipucu ve tavsiyelerimizden yardım alın.

Yağlı saç nedir?

İnsanlar yağlı veya ağırlaşmış saçlardan bahsettiklerinde, on’lar genellikle saç üzerinde görünen, sebum adı verilen doğal yağlarınmiktarından söz etmektedir.

Bu herkesin başına gelebilir, fakat bazı insanların diğerlerinden daha fazla sebum üretmesi, saçlarının daha ‘yağlı’ görünmesine yol açar.

Sebum, sebasöz bezleriniz tarafından üretilir ve ana rolü, saç ve saç derisini nemlendirmek ve sağlığını korumaktır.

Sebasöz bezlerin en çok bulunduğu bölgeler, yüz, göğüs ve saç derisidir – hatta bunlar, saç derinizin her santi-metrekaresinde 200 ila 500 arasında bir miktarda bulunur.

Bilim adamları bu doğal yağların cildinizi korumaya yardımcı olduğuna ve aynı zamanda insanoğlunun atalarına da birbirlerini kokularından tanımak üzereyardımcı olduğuna inanmaktadır.

Vücudunuz bu yağı sürekli olarak üretir ve genellikle potansiyel olarak yağlı saç ve kafa derisi sorularına yol açarak, ağırlaşmış yağlar toz ve kiri hapsederek saçınızın donuk görünmesine neden olur.

Yağlı ve Ağırlaşmış Saçlarla Başa Çıkma İpuçları

Yağlı ve ağırlaşmış saçlaraneyin neden olduğunu öğrendiğimize göre bunlarla başa çıkmaya faydalı bazı ipuçlarını keşfedin:

Saçlarınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Saçlarınızı düzenli olarak yıkamak, saç derinizde ve saçınızda biriken yağı ve kiri temizlemek için önemlidir. Yağlı saçlar için özel olarak formüle edilmiş hafif bir şampuan kullanın.

Saçlarınızı Fazla Yıkamaktan Kaçının

Saçlarınızı düzenli olarak yıkamak önemli olsa da fazla yıkamak saçınızın doğal yağlarını alabilir, saçı kuru ve kırılgan hale getirebilir. Saçlarınızı iki günde bir ya da ihtiyacınıza göre yıkayın.

Temizleyici Bir Şampuan Kullanın

Temizleyici şampuan, saç derinizdeki ve saçınızdaki birikmiş kiri temizleyen bir şampuandır. Head&Shoulders Limon Ferahlığı şampuanı ferah bir his verirken saç derisindeki yağı temizler. Limon özleri ile zenginleştirilmiş formülü, saçınızı güzel kokulu ve temiz bırakır. Bu şampuan, saçları yağlı olanlar için idealdir.

Saçınıza Dokunmayın

Saçınıza sürekli dokunmak, ellerinizdeki yağı ve kirleri saçınıza aktararak saçınızın daha yağlı ve ağır görünmesine sebep olabilir. Bu nedenle saçınıza dokunmaktan kaçının.

Yağlı ve ağır saçlarla başa çıkmak zor olabilir ancak doğru ipuçları ve tekniklerle bunu etkili bir şekilde başarabilirsiniz. Saçınızı düzenli olarak yıkamayı, aşırı yıkamaktan kaçınmayı ve saç tipinize uygun ürünler kullanmayı unutmayın. Bu ipuçlarını takip ederek sağlıklı, parlak ve güzel görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Head&Shoulders Derinlemesine Temiz Yağlanma Kontrolü şampuanı, saç derisindeki fazla yağı temizleyerek saçlarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Yağlı saç derisi için tüm ürünleri keşfedin