İçeriğe geçAramaya geç

Saç derin için cilt bakım ipuçları

Eğer kötü saça sahip olduğun günler iyi saça sahip olduğun günlerden fazlaysa, sorunun kaynağı, saç derinin bakımı ile ilgili olabilir. Saç derine biraz TLC verecek bir cilt bakımı rutini uygula.

Cildine en son ne zaman yüz maskesi, peeling veya çift aşamalı temizlik uyguladın?

Muhtemelen bunlardan birini (hatta hepsini) geçen hafta yaptın. Peki  saç derini  aynı şekilde şımartmayı hiç düşündün mü?

Saç derinin bakımı için ayırdığın ufak bir zaman, kepeğin önlenmesinde ve saçının daha iyi görünmesinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Neyse ki, saç derine bakmak kolaydır…

ADIM 1: SAÇ DERİNİ TEMİZLERKEN DİKKAT ET.

Tıpkı cildin gibi, saç derin de çok kirlenebilir. Günün sonunda yüzünü temizledikten sonra bezde kalan kir miktarını düşün; aynı seviyede kir saç derinde de bulunabilir.

Saç foliküllerin sebum denilen ve saçını ve saç derini nemlendirmeye yardımcı olan doğal bir yağ ürettiği için saç derin en iyi durumda bile yağlanmaya eğilimlidir.

Fakat yağlar gün içinde kir ve pislikle birleştiğinde, saçlarının cansız ve donuk görünmesine sebep olan çok yağlı bir saç derisi ile karşılaşabilirsin.

Düzenli yıkama, yağlı bir saç derisini kontrol altına almana yardımcı olacaktır, ancak şampuanın daha çok işe yaramasını sağlamanın akıllıca bir yolu, saç derisi masajıdır.

Saçını her yıkadığında, saç derine güzel bir masaj yapmak için bir ya da iki dakikanı ayır. Orta basınç kullanarak, parmak uçlarınla saç derinin üzerinde daireler çizerek masaj yap.

Bu, bölgeye kan akışını iyileştirir ve saçının görünümünü iyileştirerek daha kalın ve parlak görünmesini sağlar.

ADIM 2: DERİ ARINDIRMA

Herhangi bir parıltılı tenli tanrıça, deri arındırmanın kuru cildi yumuşatmak için harikalar yarattığını ve aynı şeyin kuru saç derisi için de geçerli olduğunu bilir.

Özellikle saç derine birikebilecek birçok şekillendirme ürünü kullanıyorsan ve yıkamalar arasında uzun süre bırakmışsan, bu yöntem yararlı olabilir.

Cildini arındırdığın gibi, saç derini de yumuşak bir masaj ile arındırabilirsin. Biriken tüm saç spreylerini, kurumuş şampuanı, köpüğü ve hatta ölü deriyi bir düşün. Bu kalıntılar, saçlarının kirli olduğunu hissettirebilir ve saç tellerinin hareket etmesini önleyebilir, bu yüzden saç hacmini kaybedebilir.

Saç derini bir fırça veya ince bir tarak ile kolayca arındırabilirsin. Basitçe saç köklerin etrafındaki saç derini fırçala; sert veya güçlü bir kuvvet saç derine ve saçına zarar verebileceğinden, fırçanın yumuşak olduğundan emin ol.

ADIM 3: NEMLENDİRME

Cildi nemlendirmeye yardımcı olmak için saç derisi üzerinde bir saç bakım kremi kullanmak genellikle tavsiye edilmez, çünkü gözenekleri tıkadığı veya daha ince saç dokularına ağırlık yaptığı düşünülür.

Ancak, yüzündeki kuru cildin nemlendiriciye ihtiyacı olduğu gibi, kuru bir saç derisinin de nemlendirmeden faydalanması gerekir.

Saçını yıkarken, saç derine ve saç uçlarına doğrudan  saç bakım kremi  sürdüğünden emin ol (yağlı saç köklerini önlemek için iyice durula).

Saç derine bu türden bir nemlendirme uygulamak, kuruluktan kaynaklanan herhangi bir saç derisi rahatsızlığını ortadan kaldırmana yardımcı olacaktır.

Ayrıca aloe, E vitamini ve hindistan cevizi sütü içeren Nemlendirici Kepek Önleyici Şampuanımızı deneyin. Kuru kafa derisi olan insanlar için özel olarak tasarlanmıştır ve doğal nemi geri kazanmak ve kilitlemek için idealdir.

Kuruluğu ve kepeği önlemeye yardımcı olmak için YENİ Derma X Pro Koleksiyonumuzla saç derinizi nemlendirin.

Düzenli kullanımda, saç deriniz nemli kalabilir ve gözle görülür şekilde pulsuz kalabilir.

Saç derisi uzmanı Kelly Morrel'in saç derine daha fazla bakmanın önemi hakkında bilgi verdiği “Saç derinize bakım” videosunu buradan izleyebilirsiniz.