İçeriğe geçAramaya geç

Doğal Kepek Tedavi̇leri̇: Elma Si̇rkesi̇ Kepeğe İyi̇ Geli̇r Mi̇?

Elma sirkesini adam elinde tutuyor

Pek çok kişi karbonat, ağız çalkalama suyu, limon suyu, elma sirkesi kullanarak – kepekten kurtulmaya çalışmıştır - ama bu gerçekten işe yarar mı?

Elma Sirkesi, güçlü bir asittir ve insanlar onu saç ve saç derisinde pH dengesini sağlamak için kullanır.

Nedeni, bunun pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olabileceği ve kepeğe neden olan mikrop olan Malassezia globosa 'ya karşı koruma sağlayabileceği düşüncesidir.

Fakat işe bunlar yaramaz.

Saç derisinin pH dengesini düzenlese de bu durum geçicidir. Saç derinizin pH dengesi o kadar sık değişir ki, bakımınıza Elma Sirkesi eklemenin yaratacağı etki hemen kaybolacaktır.

Bunun yerine, sorunun kökenine inen bir aktif madde içeren bir şampuan kullanın.

Head & Shoulders şampuanları  dünyanın önde gelen düzenleyici kurumları tarafından Malassezia globosa mikrobuna karşı etkili olduğu defalarca kanıtlanan çinko pritiyon içerir.

Ayrıca,  Mentol Ferahlığı gibi harika kokan şampuanlar sayesinde saçınız da harika kokacaktır (sirke ile kesinlikle mümkün olmayan bir unsur!).

LİMON SUYU KEPEĞE İYİ GELİR Mİ?

Şirke ve limonun resmi çekilmiş

Limon suyunun ardında yatan fikir, saç derisinin pH düzeyini – asit derecesini– artırması ve kepeğe neden olan Malassezia globosa mikrobuna karşı koruma sağlamasıdır.

Ancak mikrop üzerinde çok kısa süreli bir etkisi olduğundan, pH derecesindeki herhangi bir değişiklik geçicidir.

Saç derinizin pH dengesi gün içinde değiştiğinden, limon suyu gibi doğal bir tedavi yöntemi kullanarak yapılan herhangi bir değişiklik hızla eski haline dönecektir.

Bunun yerine, kepeği gerçekten tedavi edebilmek için sorunun kökeni ile mücadele eden bir etken maddeye sahip bir şampuan kullanmalısınız.

Head & Shoulders şampuanları, yüzlerce klinik çalışma ile Malassezia globosa mikrobuna karşı etkisi kanıtlanan çinko pritiyon içerir.

Düzenli kullanımla sonuç, kepeksiz, güzel görünümlü saçlardır. Limonların taze, narenciye kokusunu seviyorsanız, neden limon ferahlığı şampuanını denemiyorsunuz?

AĞIZ ÇALKALAMA SUYU KEPEĞE İYİ GELİR Mİ?

Ağız temizleme ekipmanlaı masada duruyor

Ağız çalkalama suyundaki alkolün, – antiseptik tedavilerde olduğu gibi – kepeğe neden olan Malessezia Globosa mikrobunu öldürdüğü iddia edilir.

Fakat bu etki, dünyanın her yanından düzenleyici kurumlar tarafından denenmiş ve test edilmiş olmasına rağmen işe yaradığı kanıtlanmamıştır.

Güçlü alkollerin saç derisi üzerinde iritasyon ve kızarıklık gibi negatif etkileri de olabilir.

Bunun yerine, çinko pritiyon gibi etkisi kanıtlanmış bir etken madde içeren bir şampuan seçin.

Bu maddeyi Head & Shoulders şampuanlarının tamamında bulabilirsiniz; kepeği hızla giderdiği ve düzenli kullanımla kepeksiz saç derisi sağladığı kanıtlanmıştır.

KARBONAT KEPEĞE İYİ GELİR Mİ?

Soda resmi çekilmiş sarı renkte

Karbonat kullanmanın ardında yatan neden, saç derisini arındıran bir peeling etkisi yaratmasıdır.

Kepek taneciklerinin bir kısmını (hepsini değil) giderebilir fakat bu durum geçicidir.Kepeğin temel nedenini hedef alan bir aktif etken madde değildir.

Yani kepekten kurtulmanıza yardımcı olmaz.

Ayrıca, saçı temizleyecek temizlik maddeleri veya onu yumuşak ve ipeksi tutacak nemlendiriciler içermez.

Çinko Pritiyon - kepeğe neden olan mikrop olan Malassezia Globosa ile mücadele eden, klinik etkisi kanıtlanmış bir aktif madde - ve güzellik şampuanlarının en iyi özelliklerini içeren Head & Shoulders şampuanların aksine.

Bunlar, düzenli kullanımla kepeksiz kalmanızı sağladıkları kanıtlanmış ve saçınızın harika görünmesi için günlük kullanım için tasarlanmış şampuanlardır.