İçeriğe geçAramaya geç

Erkekler için kepeği önleme rehberi

Kepek sorunu düşündüğünden daha sık görülmektedir ve erkeklerde saç derisinde olduğu gibi sakallarda da görülebilir. Kepek rahatsız edici olabilir ancak ondan kurtulmak gerçekten kolaydır. Sende neden kepek olduğunu merak ediyorsan sebebini uzaklarda arama. Kepeksiz bir saça sahip olmak için kepek ve saç derisi hakkında erkeklerin bilmesi gerekenler burada.

Yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar ve erkeklerin yarısından fazlası yaşamlarında kepek sorunu yaşıyor.

En yaygın bakım sorunlarından biri olmasına rağmen, kepek, kendi kendine geçeceği umuduyla çoğu zaman dikkate alınmaz veya göz ardı edilir. Ancak, erken aşamalarda kepek ile mücadeleden vazgeçmek, sorunu daha da kötü hale getirebilir.

Neyse ki, ipuçlarımızı takip ederek kepekten kolayca kurtulabilirsin.

Kaşıntılı saç derisini görmezden gelme.

Kaşıntılı saç derisi , genellikle kepek için erken uyarı işaretidir, özellikle de kaşınma dürtülerinin artmakta olduğunu fark ettiğinde.

Kaşıntıyı fark ettiğin anda, kaşıntıyla birlikte kepek olsa da olmasa da (henüz), çözüm odaklı bir kepek ürününü kullanma zamanı gelmiş demektir.

Bu şekilde saç derinle yakından ilgilenmek, kepek görülmeden oluşmasını engelleyebilir.

Saç şekillendirici ürünlere aşırı yüklenme.

Wax, jöle, kil ve diğer saç şekillendirici ürünler aslında kepek yapmaz; bu, saç derimizde yaşayan Malassezia globosa, adlı bir mikrobun suçudur; ancak bu ürünlerin saç derisi üzerinde birikmesi kepeği tetikleyebilir.

Saçını her yıkadığında kepeğe karşı etkili bir şampuan kullan. Ayrıca bir sürü ürün kullanmaktan ve onların saç derine birikmesine izin vermekten kaçın.

Neyin yardımcı olduğunu ve neyin engelleyici olduğunu bil.

Kepek sorununu yaşama ihtimalini arttırabilecek pek çok alışkanlık vardır.

Saçları fazla yıkamak veya yeterince yıkamamak, kepek sorununu kötüye götürebilir, çünkü aşırı yağlı veya kuru saç derisi, daha fazla kepek görmene yol açabilir.

Ek olarak, arındırıcı şampuanlar gibi, nemlendirici olmayan şampuanlar kullanman saç derinin kurumasına sebep olabilir. Orta bir yol bulmanın en iyi yolu, saç derini kurutmadan tüm faydaları elde etmek için normal şampuanının yanında haftada bir kez derinlemesine temizleyici bir şampuan kullanmaktır.

Isı ile aşırı şekillendirme, saç derisi için de iyi değildir. Çok fazla ısı saç derini kurutabilir. Saçında düzleştirici kullanmak saç derin üzerinde kötü etki edebilir.

Bu alışkanlıkların kepek görme riskini arttırdığını bilmek rutinini dengelemene yardımcı olabilir. Böylece saçların kepeksiz ve harika görünür.

Bir arkadaşının yardımına ihtiyaç duyabilirsin.

Birçoğumuz kepeğimizin olup olmadığını bilebileceğimizi düşünürüz; ancak başımızın arkasında da kepek olabilir, bu da onları gözden kaçırmamızı kolaylaştırır.

Bir arkadaşına veya kuaförüne, saç derinin durumuyla ilgili dürüst bir fikir edinmek için sorular sor.

İşe yarayan ürünler kulan.

Gerçekleşmeyecek bir şeyin sözünü veren, gösterişli, yeni bakım ürünlerini tercih etmek cazip gelse de, saç derin için yapabileceğin en iyi şey güvenebileceğin bir ürünü tercih etmektir.

Head & Shoulders, saç derisi bakımına önderlik ediyor. Yeni DERMA&PURE formülünde bulunan kepeğe bağlı kaşıntı, kuruluk ve yağlanma gibi kepeğin erken belirtileriyle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla saç derisi bakımını bir adım ileri taşıyor.

Kepek hakkında bilmen gerekenleri, bakım uzmanı Matt Hambly’in anlatımıyla buradan izle.