İçeriğe geçAramaya geç

Kepek ne zaman başlar?

Kepek herhangi bir zamanda başlayabilir fakat ergenlik sırasında ortaya çıkması daha olasıdır

Nedeni tamamen vücudunuzun sebum üretimine bağlıdır - bu da ergenlik sırasında başlayan doğal bir süreçtir.

Sebum saç ve saç derinizin nemli kalması için gereklidir. Fakat aynı zamanda kepeğe neden olan ana unsurlardan biridir.

Saç derisinde doğal olarak oluşan bir mikrop olan Malassezia globosa, sebumu çözelterek oleik asit gibi irritanların ortaya çıkmasına neden olur. Bu, herkesin saç derisinde meydana gelen tamamen tipik bir süreçtir.

Ne var ki dünya nüfusunun %50'si bu irritanlara karşı hassastır - saç derisi irritanlara hücre yenilenmesini artırarak tepki verir. Ölü cilt hücreleri bir araya gelerek kepekle özdeşleştirilen beyaz tanecik kümeleri oluşturur.

Hormonlarınız ergenlik sırasında değiştiğinden, sebase bezleriniz de vücudunuzun ürettiği sebum miktarını artırır. Daha fazla sebum, daha fazla oleik asit anlamına geldiği için, nüfusun oleik asite karşı hassas olan %50'lik kesiminin içindeyseniz, kepeği ilk defa bu dönemde deneyimlemeniz olasıdır.

Ergenlik dönemine yaklaşmaktaysanız veya saç derisi yağlarınızda bir başka nedenden dolayı artış yaşamaktaysanız, Head & Shoulders  kepeğe karşı etkili şampuan ve saç bakım kremi  kullanarak kepeği uzak tutun.

Bu ürünler, kepek taneciklerinin yanı sıra, kaşıntı ve kuru saç derisi  gibi kepekle ilgili diğer belirtilerle mücadele konusunda da klinik olarak kanıtlanmıştır.