İçeriğe geçAramaya geç

Kepek Nedir?

Kepek nüfusun %50'sinden fazlasını etkileyen yaygın bir saç derisi sorunudur ve saçınızdaki gözle görülebilir beyaz tanecikler ile fark edilir.

Bazı yaygın söylencelerin aksine, hijyen eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaz - kepeğe neden olan iki faktör, saçlarını her gün yıkasalar bile, herkeste bulunabilir.

Herkesin saç derisinde mevcut olan, doğal olarak oluşan Malassezia globosa adı verilen bir mikrop nedeniyle ortaya çıkar. Şu şekilde oluşur:

1. Malassezia globosa saçınızdaki saç derisi yağlarını çözelttikçe, oleik asit oluşmasına neden olur.

2. İnsanların %50'sinin olduğu gibi oleik asite karşı hassassanız, saç deriniz irrite olur ve bu da kaşıntı, kuruluk ve kızarıklığa yol açar.

3. Cilt hücreleriniz, eskisinden daha hızlı yenilenerek irritasyona yenilenme hızlarını artırarak tepki verirler.

4. Ölü cilt hücreleri gözle görülür kümecikler oluşturur ve bunlar saç ve saç derinizde beyaz tanecikler olarak göze çarpar - bu tanecikler, kepeğin ana nedenidir.

Bir kepek problemini azdıran veya olduğundan kötü gösteren başka farklı etkenler de mevcuttur. Bu etkenler aşağıdakileri içerir:

  • Sıcaklık

  • Ter

  • Kirlilik

Bunlar soruna neden olan ana etkenler değilse de, yılın belirli zamanlarında veya spor gibi belirli aktiviteler sırasında kepeğin daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Kepeği nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin

Kepeğe karşı etkili mükemmel şampuanı bulun