İçeriğe geçAramaya geç

Stres Kepeği Nasıl Tetikleyebilir

Stres en beklenmedik zamanlarda bile kepeğin kötüleşmesine neden olabilir – nedenlerini ve bunu nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

Stresin kendisi kepeğin doğrudan bir nedeni değildir – ’kepeğe, saç derinizde her zaman mevcut olan Malassezia globosa mikrobu neden olur.

Kepek nedenleri hakkında daha fazla bilgi

Fakat stres belirtilerinin mevcut bir kepek sorununu azdırdığı görülmüştür.

Stresle alakalı çeşitli belirtiler vardır ve bunlardan bazıları, kepeğin daha da kötüleşmesini sağlayan bir etki yaratabilir.Bunlara şunlar dahildir:

Aşırı ısınma ve terleme
Bunlar, kepeğe neden olan Malassezia'nın güç kazanması için ideal koşulları oluşturur.

Hormonal değişiklikler
Malassezia globosa saç derinizdeki (sebum olarak bilinen) yağları çözelterek, cilt hücrelerinin kepek olarak dökülmesine neden olan döngüyü başlatır.

Sebum üretimi hormonlar tarafından kontrol edilir, bu nedenle stresin hormon dengenizde yarattığı değişiklikler, daha fazla sebum üretmenize neden olabilir.

Bu da saç derinizde mevcut olan Malassezia globosa mikrobuna çözeltmesi için daha fazla yağ verir ve kepek döküntülerinde bir artış yaşanır.

Stres düzeyiniz ne kadar artarsa artsın, kepeksiz kalın
Kendinizi stresli bir durumda bulursanız, kepeğinizin kötüleşmesi hakkında endişelenmek, gerçekten de kötüleşmesine neden olabilir.

Bu olasılığı aklınızdan çıkarmaya çalışın, düzenli olarak  kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanın  böylece kepekten kurtulabilir ve geri gelmesiniönleyebilirsiniz.

Head & Shoulders şampuanlarının yalnızca kepeği gidermekle kalmadığı, aynı zamanda da gelecekteki kepek sorunlarını da önlediğikanıtlanmıştır. Malassezia globosa mikrobunu kontrol altında tutmaya yarar ve düzenli olarak kullanımınız durumunda koruma düzeyiniz de artar.

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan serimizin tamamına göz atın

Head & Shoulders kepek sorununuz ile baş ederken, kronik stres sorunu yaşamakta olduğunuzu düşünüyorsanız, yardım alabilmek içindoktorunuza da başvurmayı unutmayın.