İçeriğe geçAramaya geç

Kepek sorununu genellikle ne zaman yaşarsınız?

Bazı kişiler için kepek her zaman olan bir şeydir. Diğer kişiler içinse kepek zaman zaman daha kötü görünebilir.

Kepekle ile ilgili, zamanla değişebilecek ve içinde olduğunuz ortamdan etkilenebilecek çeşitli etkenler mevcuttur.

İşte, daha fazla kepek riskine maruz kalabileceğiniz durumlar:

• Ergenlik - hormon seviyeleriniz ergenlik sırasında değişme gösterdiğinden, vücudunuz daha fazla saç derisi yağı üretir. Kepeğe neden olan mikrop, Malassezia globosa, bu yağları çözelterek saç derisini irrite eden diğer maddelere dönüştürür. Çoğu kişinin kepekle ilk defa ergenlik sırasında karşılaşmasını nedeni de budur.

Kepek ve ergenlik hakkında daha fazla bilgi

• Artan vücut ısısı - vücut ısınız arttığında, Malassezia globosa mikrobunun güç kazanması için gereken ideal koşullar oluşur. Bu nedenle, başınızın ısısını artıracak bir şey yaptığınızda - şapka giymek gibi - saç derisi irritasyonu ve kepek riski artar.

• Stres - stres vücudunuzun doğal savunma sistemini zayıflatır ve böylece saç derinizdeki irritasyonla savaşma gücünüzü azaltır. Kepek sorunu yaşayan çoğu insanın, özellikle stresli oldukları anlarda sorunun arttığını söylemelerinin nedeni budur.

Kepek ve stres hakkında daha fazla bilgi

• Çevresel faktörler - etrafımızda saç derimizin kepeğe karşı olan doğal savunma sistemini azaltabilecek kirlilik ve UV ışınları gibi pek çok etken vardır. Bu nedenle güneşte olduğunuzda veya kalabalık şehir ortamlarında fazla zaman geçirdiğinizde, saç derisi savunma sisteminizin zarar görmesi nedeniyle kepeğinizin azdığını fark edebilirsiniz.

 Cilt Hassasiyeti - ne yazık ki, cildinizin hassasiyeti de zamanla değişerek geçmişte kendisini irrite etmeyen şeylerden zamanla zarar görmeye başlayabilir.

Kepek sorunu yaşamaya başlarsanız, bunun nedeni cildinizin saç derinizde oluşan kepek irritanlarına tepki vermesidir.

Head & Shoulders'ı düzenli olarak kullanmak bu irritanlardan kurtulmanıza ve kepeği yok etmenize yardımcı olur.

Kepeğe karşı etkili mükemmel şampuanı bulun